Символічно, що через 3 дні після святкування Міжнародного дня освіти 27 січня відзначається День пам'яті жертв Голокосту. За роки відзначення цієї події запропонована і впроваджена велика кількість освітніх ініціатив з метою навчити прийдешні покоління цінувати життя, щоб не допустити подібних трагедій. Та, як показав час, не всі засвоїли цю науку. І дивним здається те, що нащадки жертв Голокосту часів Другої світової війни самі сьогодні виступають у ролі тих, хто готовий повторити подібну трагедію.
Якщо у минулому потрібно було належати до якоїсь групи – євреї, роми, каліки, тощо, щоб потрапити під геноцид нацистів, то сьогодні достатньо просто проживати на певній території – Україні, щоб потрапити під сліпу ненависть держави-агресора.
І все ж світ не залишає надії, що прийдешні покоління навчаться з минулих помилок і стануть більш мудрими і гуманними.
Шановні читачі!
До Вашої уваги перелік посилань на корисні ресурси просвітницьких ініціатив про Голокост:
Міжнародні ресурси
На офіційному сайті ООН:
Програма просвітницької діяльності «Голокост і Організація Об’єднаних Націй» (https://www.un.org/en/holocaustremembrance)
Голокост і інформаційно-просвітницька програма Організації Об’єднаних Націй (https://www.un.org/en/holocaustremembrance/about-us)
2023 Пам’ять про Голокост і освіта (https://www.un.org/en/outreach-programme-holocaust/2023)
Тема 2023 року для пам’яті і освіти про Голокост: «Дім і належність».
Тема нагадує про нашу відповідальність гуманно реагувати на жертв злодіянь, боротися з ненависницькими висловлюваннями, антисемітизмом, спотворенням і запереченням Голокосту і забобонами — робити все можливе для запобігання геноциду.
На даній сторінці розміщений календар заходів у Центральних установах Організації Об'єднаних Націй. Лінки на деякі з подій даного календаря:
– 31 січня 2023 р. – Міжнародний імітаційний процес над правами людини
Міжнародний пробний процес з прав людини – 20-30 студентів – молодих лідерів у віці 15-22 років з кількох країн –розпитуватимуть про дії та відповідальність Ернста Рудіна, так званого батька нацистської расової гігієни. Імітаційний процес охоплюватиме тему порушень прав людини, расизму та дискримінації, а також відповідальності лідерів за наслідки їх підбурювання та дій.
– 16 лютого 2023 р. – Брифінг громадянського суспільства «Соціальні медіа і Голокост – освіта чи викривлення?»
Різнорідна група розглядатиме зв’язок між соціальними медіа та освітою і пам’яттю про Голокост – чому дехто поширює «небезпечну мову»; як молодь орієнтується в цифровому ландшафті; стратегії протидії онлайн-дезінформації і висловлюванню ненависті та максимального використання потенціалу соціальних медіа для освіти і взаємної поваги. Буде представлено звіт ООН і ЮНЕСКО «Історія під ударом: заперечення та викривлення Голокосту в соціальних медіа».
На офіційному сайті Юнеско:
Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту 27 січня (https://www.unesco.org/en/days/holocaust-remembrance)
Кампанія #WeRemember до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту (https://weremember.worldjewishcongress.org)
Факти про Голокост (https://aboutholocaust.org/en/facts?take=24)
Освіта про Голокост і геноцид (https://www.unesco.org/en/education/holocaust-genocide)
Її мета: «Вивчення жорстокого минулого, щоб запобігти злодіянням у майбутньому».
Українські ресурси
Український центр вивчення історії Голокосту (УЦВІГ) (http://www.holocaust.kiev.ua)
Центр заснований у 2002 році. Він є неурядовою громадською організацією, яку було створено в партнерстві з Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Кураса НАН України. Пріоритетними напрямами роботи Центру є наукові дослідження та педагогічна діяльність. Основними темами наукових досліджень є регіональні особливості Голокосту на теренах України, відображення Голокосту в ЗМІ під час нацистської окупації України, нацистська ідеологія та механізми її реалізації, проблеми антисемітизму та заперечення Голокосту, компаративні дослідження Голокосту та інших геноцидів. Центр проводить конференції та семінари з цієї проблематики. В рамках педагогічної діяльності Центр консультує викладачів історії Голокосту у середніх та вищих навчальних закладах України, сприяє створенню та поширенню освітніх програм та підручників з цього предмету для українських шкіл, проводить конкурси учнівських та студентських робіт. Поряд з основними напрямами роботи Центр проводить видавничу діяльність, має періодичні видання: науковий часопис "Голокост і сучасність. Cтудії в Україні і світі" та інформаційно-педагогічний бюлетень "Уроки Голокосту". Центр співпрацює з науковими та педагогічними установами з інших країн світу.
Нове видання: Як говорити про Голокост після 24 лютого 2022 року (https://www.holocaust.kiev.ua/Other/details/yak_gov_hol2022?objId=2022)
Цитата з даного видання: «Із розгортанням повномасштабної агресії Росії проти України ми всі відчули, що пам’ять про злочини та досвід Другої світової війни промовляє до нас через сучасні події. Ці зміни почалися у 2014 році, з початком воєнних дій на теренах півдня та сходу нашої країни. 24 лютого 2022 року стався черговий, наразі найжорстокіший, розподіл на «до» і «після»».
У зв’язку з російською агресією проти України не може не змінитися підхід до освітлення теми Голокосту. Дана публікація містить узагальнений спільний досвід навчання про Голокост і проживання війни й злочинів, що їх чинить російський агресор проти України сьогодні і може стати в нагоді при підготовці подібних матеріалів.
Освітні ініціативи для спільного збереження живої пам'яті про Голокост (https://education.babynyar.org)
Голокост – шрам на серці людства (http://library.nusta.edu.ua/arch-2022/555-27-)
Список рекомендованих джерел у фондах наукової бібліотеки Державного податкового університету (до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту)
Про Голокост у facebook:
Ukrainian Center for Holocaust Studies (https://www.facebook.com/uhcenter)
Офіційна сторінка Українського центру вивчення історії Голокосту
Посилання на допоміжні ресурси до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту з урахуванням викликів сучасності, щоб полегшити пошук під час приготування тематичних занять від команди УЦВІГ. (https://bit.ly/3jmKbpT)
Публікації до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту. До цієї дати прив’язана велика кількість готових занять Інтерактивного путівника (https://bit.ly/3RleBW5)
Додаткові джерела:
Енциклопедія Голокосту на сайті Меморіального музею Голокосту Сполучених Штатів Америки, де можна ознайомитись з основною інформацією про Голокост (https://encyclopedia.ushmm.org/content/uk/article/introduction-to-the-holocaust)
Що таке Голокост (https://www.bbc.com/ukrainian/features-60155270)
Україна в часи Голокосту. Історичні факти (https://www.radiosvoboda.org/a/ukrayina-holokost-babyn-yar-istorychni-fakty/31463537.html)
Сподіваємось дана інформація допоможе вам згадати про трагічні події історії і під новим кутом зору поглянути на сьогодення.
|