Самостійна реєстрація авторського права на твір
Вівторок, 13 грудня 2022 16:08

 

Самостійна реєстрація авторського права на твір

Як самостійно зареєструвати авторське право на твір та навіщо це потрібно?

Війна дала потужний поштовх творчій діяльності українців. Щодня з’являються нові вірші, пісні та інші твори, які не лише відбивають стан душі українців, але й часто підтримують бойовий дух нашого народу.

Проте багато авторів не задумується про те, що після того, як твір з’явився, виникає авторське право. Державна реєстрація твору не є обов’язковою – це право, а не обов’язок автора або іншої особи, якій належать майнові права на твір. Проте саме реєстрація авторського права гарантує, що ніхто не поцупить у вас авторство.

Закон передбачає реєстрацію авторського права протягом життя автора і ще 70 років після його смерті, а документом, що підтверджує державну реєстрацію авторського права, є свідоцтво.

Свідоцтво про реєстрацію авторського права також допоможе вам в суді, якщо хтось вирішить оскаржувати те, що саме ви є автором твору. Адже цей документ підтверджує презумпцію авторства. Презумпція авторства полягає в тому, що автором твору визнається особа, яка зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору, якщо не буде доведено інше.

Зазвичай для оформлення авторського права залучають юристів, котрі беруть за таку послугу в середньому 1000 грн. Проте, підготувати документи для державної реєстрації авторського права можна самостійно.

Як зареєструвати авторське право на твір самостійно?

1. Заповнюємо заяву

Документом, на підставі якого видають свідоцтво про реєстрацію авторського права, є заява.
Слід звернути увагу, що заяви про реєстрацію авторського права на твір та на службовий твір, різні.

Бланк заяви на службовий твір можна завантажити тут:

https://bit.ly/3Fmd1O1

Бланк заяви на твір можна завантажити тут:

https://bit.ly/3BvBy2c

Щоб розібратися з належністю майнових прав на службові твори, рекомендуємо статтю «Службові твори: хаос витісняє правопорядок» (https://cutt.ly/EHPGus4).

2. Додаємо до неї примірник твору

До заяви про реєстрацію авторського права прикладається примірник твору, тому варто звернути увагу на вимоги до оформлення примірника твору.

Всі деталі можна знайти у пункті 15 "Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір" (https://cutt.ly/5HPGlce).

3. Сплачуємо збір

За реєстрацію авторського права сплачується збір у розмірі 255 грн, а за видачу свідоцтва –
8,50 грн. Реквізити для сплати збору наведені тут: https://cutt.ly/zHPGmoI.

4. Відправляємо всі документи поштою

У конверт вкладається заява з додатками та оригінали двох квитанцій про оплату збору. Найкраще документи надіслати рекомендованим листом із SMS-повідомленням. Також бажано мати на руках копії квитанцій про оплату.

Через три місяці з дати отримання Укрпатентом матеріалів заяви видається свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір.

І Ви – володар авторського права на свій твір!

Шановні читачі!

Пропонуємо Вам самостійно реєструвати авторське право на Ваші твори!