День соборності
Понеділок, 19 вересня 2022 14:19

 

ВІД ІДЕЇ ДО СЬОГОДЕННЯ

22 січня в Україні відзначається величне національне свято – День Соборності України. Він відзначається щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року.

Незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради у 1918 році, визнавши Українську Народну Республіку як самостійну, незалежну, вільну державу українського народу, а вже 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві, відбулось офіційне об’єднання УНР і ЗУНР та урочисто оголошено Акт Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину державу.

В IV Універсалі було зазначено, що «Віднині на всіх українських землях, розділених віками, Галичині, Буковині, Закарпатській Русі й Наддніпрянщині буде єдина велика Україна. Мрії, задля запровадження яких, найкращі сини України боролися і вмирали, стали дійсністю».

Історично Акт Злуки спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Подія стала могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх динамічної самоідентифікації, становлення політичної нації.

Об’єднання УНР і ЗУНР стало моделлю цивілізованого демократичного збирання територій в єдиній суверенній державі. Етнонаціональна консолідація базувалася на таких засадничих принципах, як історичне самоусвідомлення спільності, ідеали свободи і незалежності, добровільне волевиявлення. Об’єднання УНР і ЗУНР мало практично-політичний аспект, адже обидві держави потребували концентрації збройних сил та взаємної допомоги для захисту своїх територій від іноземного військового втручання.

Проголошений Акт Соборності надав завершеної форми самостійній українській державі, сприяв подоланню рудиментів федералізму в ментальності національної політичної еліти та зростанню загальнодержавної свідомості й патріотизму громадян України. Ідея соборності українських земель набула державного статусу, і нині залишається важливим чинником єдності.

Подаємо до Вашої уваги список рекомендованих джерел у фондах Наукової бібліотеки
Державного податкового університету