Книжкова виставка: «Економіка природокористування: стан, проблеми, перспективи»
Субота, 05 квітня 2014 11:38

Шановні читачі!


Пропонуємо переглянути віртуальну книжкову виставку:

«Економіка природокористування: стан, проблеми, перспективи»

Якщо вас зацікавлять матеріали перегляду, звертайтеся до Наукової бібліотеки, де вам допоможуть підібрати не

тільки запропоновану літературу, а й літературу на будь-яку іншу тему.


Джигирей В. С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища: навч. посібн. – 5-те вид., випр. і доп. – К.: Т-во «Знання», КОО, 2007. – 422 с.

Розглядаються основні концепції екології та наслідки впливу діяльності людини на довкілля. Наводяться структура та зміст природоохоронного законодавства, розкриваються основи взаємодії промислових підприємств із навколишнім середовищем, методи і засоби охорони та раціонального використання землі, водних ресурсів, атмосферного повітря, методи контролю та стимулювання природоохоронної діяльності.

Айнріх Дітер, Гергт Манфред. Екологія: dvt-Atlas: / Пер. с 4-го нім. вид. / Рудольф Фанерт (художн.), Розмарі Фанерт (художн.). — К. : Знання-Прес, 2001. — 288с.

"Екологія dtv-Atlas " — це фундаментальна наукова робота, у якій робиться спроба розкрити основи екології та проілюструвати їх прикладами і дослідженнями окремих ситуацій та конкретних випадків. Особливу цінність книзі надають кольорові ілюстрації: малюнки, схеми, діаграми, картограми, на яких розкриваються найважливіші зв'язки між різноманітними явищами природи, параметрами екологічних систем, загальною і спеціальною екологією. Цю книгу вже перекладено і видано в Данії, Іспанії, Італії, Нідерландах, Угорщині, Франції, і ось тепер вона вперше видається українською мовою.

Книга адресована широкому колу читачів. Особливо цікавою вона буде для студентів, які вивчають курс "Екологія та охорона навколишнього природного середовища", учнів, вчителів біології та географії загальноосвітніх шкіл, а також для вступників на біологічний і географічний факультети вищих навчальних закладів, усіх, кого цікавлять питання захисту довкілля.

Екосередовище і сучасність / С. І. Дорогунцов, М. А. Хвесик, Л. М. Горбач, П. П. Пастушенко. - К.: Кондор, 2009.- 422с.
Наводяться результати наукових досліджень щодо оцінки стану природноресурсного та економічного потенціалу України в сучасних умовах. Розглянуто природні ресурси в системі національного багатства держави, теоретико-методологічні засади екологізації навколишнього середовища, перспективи використання водних ресурсів в умовах радіогенезу. Значна увага приділена підвищенню ефективності використання природних ресурсів та охорони довкілля в сучасній еколого-економічній ситуації та перспективі.

 

Мягченко О. П.Безпека життєдіяльності людини та суспільства. Навч. пос. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 384 с.

Посібник призначений для студентів вищих навчальних закладів третього та четвертого рівнів акредитації гуманітарних спеціальностей. Розглянуто теоретичні, практичні питання небезпечних факторів в складній системі “Людина-Техніка-Середовище”.

Посібник висвітлює питання безпеки у виробничій, побутовій, природній та соціальній сферах дії людини. Розглянуто проблеми небезпеки у надзвичайних станах, зокрема екологічному, соціальному. Показано значення законодавства як основи безпечної діяльності людини. Посібник містить схеми практичних занять та необхідний довідковий матеріал, який доповнює його загальний зміст, наведено словник термінів, алфавітний та предметний покажчики, містить 2 додатки, 330 с., 10 рис., 7 табл.

 

Мягченко, О. П. Основи екології: підручник / О. П. Мягченко. К.: Центр учбової літератури, 2010. 312 с.

Розглянуто питання теоретичних основ екології, стан соціально-екологічних проблем у світі, в Україні, її регіонах, як результат діяльності людини, суспільства та економічні проблеми, які виникли в результаті нераціональної діяльності людства в біосфері.

Підручник містить картографічний матеріал, який відображає сучасні соціально-економічні проблеми України та два додатки. Додаток 1 містить орієнтовні схеми лабораторно-практичних робіт. Додаток 2 надає інформацію, необхідну для виконан­ня практичних робіт та сприяє кращому розумінню основного тексту.

 

Дорогунцов, С. І. Управління техногенно-еколо-гічною безпекою у парадигмі сталого розвитку: концепція системно-динамічного вирішення [Текст] : наукове видання / С. І. Дорогунцов, О. М. Ральчук ; Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України. К. : Наук. думка, 2001. 172 с.

Розкрита економічна сутність техногенно-еколо-гічної безпеки, та визначені основні методологічні підходи до її обстеження

 

Залеський І.І., Клименко М.О. Екологія людини: підручник. К.: ВЦ «Академія», 2005. 288 с.

У підручнику охарактеризовано взаємозв'язки природи і суспільства, динаміку впливу на людську спільноту космічних, планетарних, локальних природних явищ і процесів, а також наслідки антропогенного втручання у навколишнє середовище. Смисловим ядром видання є розкриття сутності екології людини як науки, що досліджує взаємовплив оболонок планети і людини, біохімію людського організму, можливості самодіагностики, оздоровлення, адаптації до стресогенних чинників і загальний еколого-демографічний стан людства з метою вироблення рекомендацій щодо гармонійного розвитку цивілізації і збереження природи.
Підручник містить практичні роботи, короткий термінологічний словник, які сприятимуть глибшому осмисленню теоретичного матеріалу, виробленню навичок його практичного застосування.

 

1

Скобло Ю. С., Соколовська Т. Б., Мазоренко Д. І., Тіщенко Л. М., Троянов М. М. Безпека життєдіяльності: Навчальний посібник для вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації. Київ: Кондор, 2003. 424 с.

Перевага цього навчального посібника в тому, що головна увага авторів зосереджується на людині: людина розглядається як об'єкт, що потребує захисту в умовах навколишнього середовища. Аналізуються особливості організму людини, вплив на нього природного середовища (кліматичних умов, атмосферного повітря, гідросфери, електромагнітного випромінювання та ін.). Особлива увага приділяється небезпекам, які є наслідком науково-технічної, соціальної, політичної діяльності людини, урбанізації. Наводяться практичні поради щодо захисту населення, надання першої медичної допомоги у разі аварії на транспорті, пожежі, землетрусу, хімічного чи радіаційного забруднення тощо. Аналізуються система управління і правові аспекти безпеки життєдіяльності людини і суспільства.

Юрченко, Л. І. Екологія: навчальний посібник / Л. І. Юрченко. К. : Професіонал; К.: Центр учбової літератури, 2009. 304 с.

Навчальний посібник є адаптованою до навчальних потреб систематизацією провідних поглядів і позицій сучасної екологічної думки. В ньому широко і ґрунтовно розкриваються спеціальні питання, передбачені освітньо-професійною програмою для студентів напряму "Економіка і підприємництво". Теми для вивчення ілюструються прикладами і дослідженнями окремих ситуацій та конкретних випадків.

Екологічна безпека техноприродних геосистем у зв’язку з катастрофічним розвитком геологічних процесів / Гошовський С.В., Рудько Г.І., Преснер Б.М. – К., ЗАТ «НІЧЛАВА», 2002. – 624 с.

В монографії обґрунтовані наукові основи техногенно-екологічної безпеки геологічного та суміжних середовищ, розглянуті фундаментальні властивості природно-техногенних геосистем, досліджені закономірності розвитку небезпечних геологічних процесів в межах різних за умовами формування типів геологічного середовища та техногенного навантаження на нього.

Визначено методологію регіонального, спеціального та локального режиму дослідження небезпечних геологічних процесів. Розкриті наукові та методичні основи оцінки інженерного ризику території розвитку небезпечних геологічних процесів з його нормуванням та параметризацією.

Охарактеризовано методичні основи та шляхи реалізації кризового моніторингу небезпечних природних, техноприродних та техногенних процесів кризового моніторингу.

Розглянуті концептуальні та методичні засади управління і інженерного захисту територій, об’єктів, споруд і комунікацій від небезпечних геологічних процесів.

Плахтій Д. П., Мендерецький В.В., Болібрух Б.В., Юхименко А.П., Савчук А. М. Безпека життєдіяльності: Навчальний посібник. / За ред. П. Д. Плахтія. – Кам’янець-Подільський: (агенство «Медобори», 2003. – 304 с.

У посібнику розглядаються основи безпеки життєдіяльності. Наведена характеристика природних, техногенних, соціально-політичних та комбінованих небезпек. Особливу увагу приділено питанням запобігання надзвичайних ситуацій, організації дій для усунення їхніх негативних наслідків, наданню першої долікарської допомоги потерпілим, питанням організації та управління безпекою життєдіяльності.

 

Скиба Ю. А., Лазебна О. М. Моніторинг довкілля: практичний курс: навч. посіб. / Ю. А. Скиба, О. М. Лазебна. – К. : Каравела, 2013. – 216 с.

У повсякденному житті людини інформація про стан навколишнього середовища, його елементів набула вагомої значущості. Вона дає змогу визначати й оцінювати характеристики життєдіяльності усіх складових біосфери, прогнозувати можливі зміни ситуацій, подій, явищ і при потребі, запобігати різного роду негараздам. Закономірно, що така інформація має бути достовірною і ґрунтуватися на даних, отриманих кваліфікованим фахівцем, що володіє методологією дослідження якості довкілля.

В даному посібнику розглянуто екоаналітичні аспекти визначення стану навколишнього середовища, виділено методи дослідження об’єктів довкілля. Викладено сутність та методику виконання лабораторних досліджень навколишнього середовища та його елементів з метою визначення їх стану.

Заверуха, Н. М.  Основи екології [Текст] : навч. посіб. для вищ. навч. закл. / Н. М. Заверуха, В. В. Серебряков, Ю. А. Скиба. – Друге вид. – Київ : Каравела, 2011. – 304 с. – Бібліогр. в кінці розд.

Посібник написаний відповідно до навчальної програми вищих навчальних закладів. Всебічно висвітлені питання класичної біологічної екології, розглядаються особливості впливу антропогенних факторів на природне середовище в умовах сучасної екологічної ситуації. Посібник знайомить з еколого-економічними проблемами використання природних ресурсів, економічними методами регулювання раціонального природокористування, методами управління процесами природокористування тощо. Після кожної теми містяться контрольні запитання, теми для доповідей та рефератів, список рекомендованої літератури.
Навчальний посібник призначений для студентів та викладачів вищих навчальних закладів, а також для всіх, хто не байдужий до екологічних проблем.