28–29 січня цього року у Києві працювала Січнева школа УБА «Інтелектуальна свобода та доступність інформації: роль бібліотек і професійних асоціацій». Програма школи передбачала проведення двох фахових заходів, організованих УБА спільно з Програмою «Бібліоміст», IREX, Національною парламентською бібліотекою України, Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського та Асоціацією бібліотек України.
Участь у цих заходах взяла директор Наукової бібліотеки НУДПСУ, кандидат економічних наук, доцент Цимбалюк Світлана Ярославівна.
Перший захід – науково-методичний семінар «Бібліотеки у системі європейських цінностей» – відбувся 28 січня у Національній парламентській бібліотеці України. Його учасників гостинно привітала Тамара Вилегжаніна, генеральний директор Національної парламентської бібліотеки України.
Основним доповідачем на семінарі був Мартин Вейд, професор Університету Роберта Гордона, колишній директор Національної бібліотеки Шотландії, а нині голова комітету ІФЛА зі свободи доступу до інформації та свободи висловлення (FAIFE).
Пан Вейд запропонував українським бібліотекарям презентацію «Національна бібліотека Шотландії: традиції та інновації». Свою розповідь про бібліотеку він розпочав з історії її створення, наголосивши, що за час свого існування Національна бібліотека Шотландії стала однією з найбільших бібліотек у Великій Британії та однією з шести бібліотек, які отримують обов’язковий примірник кожного видання, що вийшло друком у Великій Британії та Ірландії. Це дає бібліотеці можливість формувати найкращі книжкові колекції з усіх галузей знань.
Щодо місії Національної бібліотеки Шотландії, то Мартин Вейд сформулював її так: «Поширювати загальний доступ до знань про Шотландію та в Шотландії». Аби виконувати свою місію в повній мірі, бібліотека використовує традиційні та інноваційні методи роботи. Пан Вейд повідомив, що інновації знайшли відображення у звіті Національної бібліотеки Шотландії за 2010 р. «Жити або виживати?», який вміщує і план діяльності бібліотеки до 2030 р.
Важливими інноваціями є потужні маркетингові програми розвитку послуг бібліотеки, активізація зв’язків з громадськістю та підготовка статей (на основі ресурсів бібліотеки) для Вікіпедії. Мартин Вейд зауважив, що до такої роботи необхідно залучати професіоналів із цих питань, а не бібліотекарів.
Другий виступ Мартина Вейда відбувся під час круглого столу «Бібліотеки та інтелектуальна свобода». Пан Вейд наголосив, що підтримка інтелектуальної свободи – ключова функція бібліотечних та інформаційних професій. Водночас об’єктивно існують юридичні, культурні, соціальні та ресурсні обмеження на шляху дотримання інтелектуальної свободи. На думку Мартина Вейда, подолати ці обмеження можна за допомогою адвокації бібліотек.
Тему дотримання бібліотеками інтелектуальної свободи продовжила Валентина Пашкова, координатор американських центрів Посольства США в Україні, член комітету ІФЛА зі свободи доступу до інформації та свободи висловлення, віце-президент Української бібліотечної асоціації. Вона зауважила: «Якщо українські бібліотеки не зможуть дотримуватися принципів інтелектуальної свободи, то ми не зможемо бути партнерами для зарубіжних бібліотек». Ірина Шевченко, президент Української бібліотечної асоціації, зазначила, що УБА постійно опікується питаннями інтелектуальної свободи в бібліотеках. У цьому контексті розроблено навчальний курс, який допомагає слухачам усвідомити роль бібліотек у захисті інтелектуальної свободи, сформувати навички обслуговування читачів з урахуванням вимог доступності до інформації та ін. Завершуючи свій виступ, Ірина Шевченко наголосила на доцільності навчання бібліотекарів за цим курсом у Головному тренінговому центрі для бібліотекарів в Інституті післядипломної освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв.
Переглянути презентації пана Мартина Вейда Ви можете на сайті УБА http://ula.org.ua/ .
|