Наукова бібліотека запрошує науковців університету приєднатись до проведення

 

МІЖНАРОДНОГО ТИЖНЯ


ВІДКРИТОГО ДОСТУПУ

 

та подати свої роботи до


інституційного репозитарію НУДПСУ


20-26 жовтня -

Міжнародний Тиждень Відкритого Доступу

 

“Люди, що шукають інформацію, зазвичай поглинають все те, що готове й доступне. 
Відкритий доступ гарантує, що якісна інформація знаходиться поряд, на кінчиках пальців”

Елісон Моуер

Всесвітня мережа Інтернет надає можливість науковцям зробити результати їхніх досліджень доступними всім, всюди та повсякчас. Таку можливість називають відкритим доступом (Open Access). Наукова література у відкритому доступі – це безкоштовні он-лайнові примірники рецензованих журнальних статей, виступів на конференціях, науково-дослідних звітів, тез і дисертацій, дослідницьких, навчальних матеріалів, презентацій, лекцій, зображень, мультимедіа тощо. Вільний безкоштовний публічний доступ до наукової інформації – важлива складова наукових досліджень у сучасному глобальному світі, запорука для подальшого розвитку науки, освіти та суспільства, інтеграції світової академічної спільноти.

Основним із способів розповсюдження матеріалів у відкритому доступі є виклад матеріалу в інституційному репозитарії.

Інституційні репозитарії стали відомі світу з 2000 року, коли університети почали пропонувати власні послуги в управлінні та розповсюдженні своїх цифрових матеріалів. Зараз ІР розвиваються відповідно до потреб науковців і професорсько-викладацького складу  університетів, змін в електронному науковому видавництві та технологіях цифрового збереження інформації.

Розвиток ІР є продовженням мережевої  інформаційної революції і відображає динаміку наукових індивідуальних інновацій, що постійно змінюються, інституційний прогрес  та еволюцію наукової діяльності в різних галузях знань.

Інституційні репозитарії  в Україні є вимогою часу. Все більше українських університетів стають центрами серйозних наукових досліджень і визначають себе як науково-освітні інституції, яких сьогодні в Україні близько 50. Опанування теоретичних засад “відкритого доступу” до наукової інформації та практичних шляхів їх застосування є першим кроком на шляху до власного інституційного репозитарію.

І  наш університет  зробив цей крок!

 

Працюючи над створенням інституційного репозитарію НУДПСУ нами було вивчено досвід багатьох українських вузівських бібліотек, які вже започаткували традицію викладення матеріалу у відкритому доступі і успішно наповнюють свій репозитарій.

Сподіваємось, що науковці нашого університету

активно підтримають цю розробку та долучаться до наповнення інституційного репозитарію власними працями.

 

Вітаємо в інституційному репозитарії

Національного університету державної податкової служби

України

 

Які ж вигоди від участі в ІР мають науковці. Перше і мабуть найголовніше - це  збільшення розповсюдження індивідуальних досліджень і таким чином зростання впливу та цитування досліджень (спеціальні дослідження показують, що цитування наукових робіт, які розміщені у вільному Інтернет доступі зростає в декілька разів). Не менш важливим є те, що матеріали, розміщені в інституційному репозитарії, окрім повнотекстового пошуку, мають стійкі URL, оскільки ІР передбачає безпечне збереження (запобігання втраті матеріалу) та постійний доступ до ресурсу. І хоча автор, розміщуючи матеріал в ІР, дозволяє вільний доступ до нього, але зберігає за собою авторські права на роботу.

Вигоди університету від створення ІР так само є очевидними. Це - реформування системи наукової комунікації  університету, підвищення якості університету, його значимості і, тим самим, статусу та суспільного значення.

Загальні принципи розміщення матеріалів в ІР: матеріал, що розміщується в ІР мусить бути науково, освітньо чи дослідницько орієнтованим; матеріал мусить бути в цифровій формі, в одному з форматів, визначених відповідною політикою щодо форматів збереження (Вимоги до оформлення матеріалу); матеріал призначений бути постійним вкладом в ІР, тому робота повинна бути завершеною і готовою до поширення (розповсюдження); автори, що є власниками авторського права на принципах добровільності та правомочності передають університету права на збереження та поширення робіт через ІР, як зазначено в політиці щодо авторського права (Авторський договір). Авторський договір заповнюється  у двох примірниках та з оригіналом підпису автора передається до бібліотеки. Супровідним документом до матеріалу є інформаційний лист (Опис матеріалу), який заповнюється автором та передається до бібліотеки у електронному та друкованому вигляді з підписом особи, що передає матеріал.

Запрошуємо професорсько-викладацький склад університету до співпраці по наповненню інституційного репозитарію університету !!!

Всі, хто бажає подати свої твори у вільному доступі до інституційного репозитарію університету, можуть звернутися за консультацією до адміністрації Наукової бібліотеки університету.

Відповідальна особа: Добрянська Наталія Борисівна

Наші координати: кім. 364 (ІІІ-й поверх Наукової бібліотеки);

вн. телефон: 13-11; 14-11;

тел/факс: (04597) 61-0-64;

е-mail: library@asta.edu.ua

 

Запорукою успіху України на шляху відкритого доступу та створення інституційних репозитаріїв є розуміння значення та проблем питання і об’єднання зусиль та співпраця університетів, науковців, бібліотекарів, інформаційних працівників і т.д.

 

Це наша спільна справа!!! Приєднуйтесь!