Міжнародний семінар «Електронні книги та читанки в бібліотеці: досвід використання»


17-18 лютого 2014 р. в Києві відбувся міжнародний семінар «Електронні книги та читанки в бібліотеці: досвід використання», який Українська бібліотечна асоціація провела у партнерстві з Гете-Інститутом в Україні. Участь у семінарі взяли понад 60 бібліотекарів з України, Німеччини, Росії, Грузії, Казахстану та Білорусії.

Розвиток електронних інформаційних ресурсів бібліотек в останні роки йде досить інтенсивно. Використання бібліотеками сучасного вітчизняного законодавства розглядається як невід'ємна частина правового регулювання їх діяльності в цілому. У той же час, в сучасну електронну епоху практична діяльність бібліотек значно випереджає норми права, зафіксовані в чинних законах.

Саме питанням законодавства у сфері інтелектуальної власності була присвячена доповідь директора Асоціації «Інформатіо-Консорціум», члена Президії УБА, кандидата технічних наук, магістра з питань інтелектуальної власності Олексія Васильєва «Питання інтелектуальної власності при створенні і використанні електронних книг та існуючого інформаційного і технічного забезпечення»

Досвідом створення електронної книги в бібліотеках Німеччини поділився керівник відділу розширення фондів предметизації і професійної інформації Державної бібліотеки м. Дюссельдорф Клаус Петер Хоммес.

Участь у конференції взяла і наша бібліотека, керівний склад якої є активними членами УБА (Української бібліотечної асоціації). Враховуючи актуальність доповідей та нагальність інформації учасників конференції, вдалося почерпнути багато корисних ідей щодо використання рідерів та електронних  книг для забезпечення наукової, навчальної та виховної роботи нашого університету.

Цікаві підходи до сучасних засобів комунікації висвітлені координатором програми «Американські центри» посольства США в Україні, одного із засновників і президента Української бібліотечної асоціації, в даний час – віце-президента УБА Пашкової Валентини Степанівни «Перші досліди надання доступу до електронних книг та рідерів у бібліотеках України: проблеми та перспективи». За результатами досліджень була видана книга «Електронні книжки та електронні читанки (рідери) в бібліотеці: з чого почать?», з якою учасники мали можливість ознайомитись під час презентації. Жваву дискусію викликав виступ професора кафедри електронних бібліотек, інформаційних технологій і систем Московського державного університету культури і мистецтв, кандидата педагогічних наук Степанова Вадима Костянтиновича «Електронні книги в системі бібліотечного обслуговування: російський досвід». Українська бібліотечна асоціація закликає до дотримання законів авторського права і до приведення цих законів у відповідність із потребами суспільства, до справедливого балансу між інтересами авторів, видавців та суспільства, інтереси якого представляють бібліотеки.